Žene u informatičkom sektoru u Hrvatskoj znatno su slabije plaćene od muškaraca. To je alarmantno upozorenje istraživanja o ulozi žena u informacijskom društvu Hrvatske - prvog takvog u nas - koje su proveli Središnji državni ured za e-Hrvatsku i Microsoft Hrvatska. Prema rezultatima tog istraživanja, prosječna bruto plaća žena u informatičkom sektoru u nas iznosi 10.236 kuna ili 13 posto manje od prosječne plaće muškaraca koja u bruto iznosu doseže 11.758 kuna. Razlike su još veće u pojedinim segmentima informatičkog biznisa u Hrvata, pa prosječna plaća žena u proizvodnji i servisu računala od 7941 kune čak 26 posto zaostaje za prosječnom plaćom muškaraca koja je u bruto iznosu 10.864 kune. No, nešto je manja razlika u segmentu pružanja informatičkih usluga, u kojem žene u prosjeku zarađuju 11.083 kune bruto, što je devet posto manje od prosječne plaće muškaraca od 12.133 kune.
Žene u informatičkom sektoru u Hrvatskoj znatno su slabije plaćene od muškaraca.
To je alarmantno upozorenje istraživanja o ulozi žena u informacijskom društvu Hrvatske - prvog takvog u nas - koje su proveli Središnji državni ured za e-Hrvatsku i Microsoft Hrvatska.
Prema rezultatima tog istraživanja, prosječna bruto plaća žena u informatičkom sektoru u nas iznosi 10.236 kuna ili 13 posto manje od prosječne plaće muškaraca koja u bruto iznosu doseže 11.758 kuna.
I dalje ‘muški posao’
Razlike su još veće u pojedinim segmentima informatičkog biznisa u Hrvata, pa prosječna plaća žena u proizvodnji i servisu računala od 7941 kune čak 26 posto zaostaje za prosječnom plaćom muškaraca koja je u bruto iznosu 10.864 kune. No, nešto je manja razlika u segmentu pružanja informatičkih usluga, u kojem žene u prosjeku zarađuju 11.083 kune bruto, što je devet posto manje od prosječne plaće muškaraca od 12.133 kune.
Da se ICT sektor u Hrvatskoj i dalje doživljava kao “muški posao”, pokazuje i podatak da su žene tek svaki treći radnik u tom sektoru. Ipak, za razliku od ostatka hrvatskoga gospodarstva u kojemu žene čine samo 15 posto upravljačkog kadra, u ICT sektoru ih je gotovo dvostruko više, 28 posto. Žene zaposlene u ICT sektoru su i znatno bolje obrazovane od kolegica u drugim sektorima. Naime, dok njih jedva petina zaposlenih u hrvatskom gospodarstvu ima završen faklutet, u ICT sektoru je fakultetski obrazovana svaka treća žena.
Poslodavci traže stručnjake
Kao najveće prepreke za žene u ICT sektoru istraživanje je pokazalo percepciju da se radi o “tradicionalno muškom zanimanju”, ali i to što sami poslodavci preferiraju stručnjake muškarce. Uvriježeno je i mišljenje da su muškarci bolji stručnjaci u matematici i informatici te da se žene ne mogu vremenski posvetiti poslu koliko muškarci.
Unatoč tome, tri petine ispitanika smatra da bi trebalo poduzeti konkretne korake kako bi se potaknulo zapošljavanje žena u sektoru visokih tehnologija. To bi, smatra većina ispitanika, imalo više pozitivan, nego negativan utjecaj.